E-posta Gönderin

info@footopia.com.tr

Ücretsiz Danışma İçin:

0850 303 10 30

Tırnak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtuluruz?
2 Ocak 20200 Görüntülenme

Tırnak yeme alışkanlığı hem çocuk hem de yetişkinlerde görülen bir rahatsızlıktır. Kişilerin sosyal izlenimlerini olumsuz etkilediği gibi ellerde kötü bir görünüm yaratır.Öte yandan bir çok sağlık sorununa neden olur.
Neden tırnak yeme alışkanlığı ortaya çıkar?
Tırnak yemenin bir çok nedeni vardır başlıca; kaygı bozukluğu,depresyon,hayal kırıklığı ,stres ve yalnızlık duygusu diyebiliriz.Bir diğer unsur ise dikkat dağınıklığıdır. Kişiler odaklanma aracı olarak tırnak yemeyi seçebilir.
Tırnak yemek kişilerin estetik görünümünü olumsuz etkileyip el ve tırnaklarda çirkin bir görüntü yarattığı gibi tırnak diplerinde biriken bakterilerin ağız yoluyla vücuda alınmasına neden oluyor.Bu bakteriler ağız,mide ve bağırsaklarda hastalıklara yol açıyor.
Tırnak yemenin önüne nasıl geçilir ?
Psikolojik etkenlerin ortadan kaldırılması ve psikolojik destek alınması haricinde;
Düzenli el bakımı yaptırılması gerekir.Bu el bakımı manikür olmamalıdır,manikür ile kesilerek temizlenen etlerin daha sonra tekrar sertleşmesi kişilerde tırnak ve tırnak etlerini yeme isteğini arttıracaktır.
Avrupa sistem el bakımı yaptırılarak tırnak etleri temizlenmeli ve pürüzsüz bir doku oluşturulmalıdır.
Tırnaklar kısa kesilip muntazam törpülenmelidir.
Tırnak yatağında tırnak yemeye bağlı oluşan deformasyon var ise jel tırnak uygulamasıyla tırnak yatağı düzeltilmelidir.
Besleyici yağ kullanılarak tırnak derileri yumuşak tutulmalı,kırılan veya soyulan tırnaklar desteklenmelidir.
Tırnaklar temiz tutulmalıdır,kirli tırnaklar kisinin temizlemek amacıyla tırnaklarını sürekli ağzına götürmesine neden olacaktır.
Sertleşip nasırlaşan tırnak etleri,tükürüğe bağlı olarak incelen ve soyulan tırnaklar kişileri devamlı tırnak yemeye itecektir.Stres ve kaygı durumlarının neden olduğu tırnak yeme alışkanlığından kurtulmanın en güzel yolu bu etkenleri ortadan kaldırmak ve bakımlı,pürüzsüz tırnak/tırnak etlerine sahip olmaktır..Düzenli el bakımı ile kişilerin öz güveni artacak ,tırnak yeme alışkanlığından ortadan kalkacaktır.