E-posta Gönderin

info@footopia.com.tr

Ücretsiz Danışma İçin:

0850 303 10 30

Mantarlı Tırnak Bakımı
26 Haziran 20190 Görüntülenme

El ve ayak tırnaklarında maya, küf mantarı ve dermatofitlerin aşırı büyümesinin neden olduğu sıkıntılı duruma halk dilinde tırnak mantarı denir.
Tırnak mantarının vücuda gerekli temizlik ve bakım yapılmamasından kaynaklandığı düşünülse bu sebeplerden sadece bir tanesidir. Tırnağında mantar oluşan kişiler bu baskıyla önceleri gizlemeye çalışırlar. Özellikle ayakları kapalı ayakkabılarla gizlemek isterler.
Yaşlılarda daha sık görülen tırnak mantarı her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Bunun sebebi yaş ilerledikçe tırnakların kuruması ve daha kırılgan olması nedeniyle mantarın bu bölgelerde daha yoğun saldırıya geçmesidir.
Tırnak mantarının sebeplerini sıralayacak olursak ;
Spor salonu ortak kullanılan duşlar hijyen olmayan nemli ortamlar.
Şeker hastalığına bağlı tırnak yaralanmaları
Yanlış ayakkabı seçimi yanlış tırnak kesimi vb.
Yukarıdaki nedenlerle mantar oluşumundan sonra;
tırnaklarda renk değişimi , kalınlaşma , kötü koku , tırnakta kırılmalar çatlamalar , tırnak yuvasının bozulması tırnağın etrafındaki dokunun iltihaplanması vb. durumlar oluşur. Mantarlı tırnağa ayakkabı içerisinde tortularının, duşta sabun ve vücut kirlerinin de girmesiyle daha da ilerler ve kötü görüntünün yanı sıra apse tırnak batması sebebiyle dayanılmaz ağrılara da neden olur.
Peki mantarlı tırnak bakımı nasıl olmalı?
Öncelikle tırnaktaki mantarlı doku kalmayacak şekilde temizlenmeli. Mantar nemli ortamı çok sever bu yüzden tırnağın bu kısmının temizlenmesi yani tamamen açılması gerekiyor. Çünkü mantar kuru ve ışık alan ortamda yaşayamaz . Bu işlem alttan yeni ve sağlıklı gelen yeni tırnağa mantarın bulaşmasını önler. . Aynı zamanda tırnağa yapılan bu işlem ayakkabı içerisinde tırnağın ağrı ve acı vermesini azaltır ve ortadan kaldırır. Gerek duyulur ise farklı işlemler ile görünüm de daha estetik hale getirilebilir. Tırnak mantarı temizliği işlemlerinde gerek duyulur ise yardımcı ürünler de kullanılabilir. Ayağın ve tırnakların nefes alabileceği sağlıklı çorap ve ayakkabı kullanmak da iyileşme sürecinde ve tekrarlanmaması için çok önemli.
Mantarın oluşabileceği ortamlarda dikkatli olmak( ortak kullanım alanlarında ortamın hijyen durumuna dikkat etmek de mantarın tekrar oluşmaması için çok önemlidir. Düzenli ayak bakımı da tırnak mantarının tekrarlamaması açısından önemlidir.