E-posta Gönderin

info@footopia.com.tr

Ücretsiz Danışma İçin:

0850 303 10 30

Deforme Tırnak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
1 Şubat 20200 Görüntülenme

Tırnak mantarları, tırnak uçlarının altında beyaz veya sarı noktalar olarak başlayan yaygın bir enfeksiyon hastalığıdır. Tırnak mantarı ayak tırnağından daha derine doğru ilerledikçe tırnakta kalınlaşma, renk bozulmaları ve şeklinde bozulmalar, bombelenmeler açığa çıkarırlar. Tırnak mantarı hem görünüm açısından estetik bozukluğu hem de acıya neden olabilmektedir.

Tırnak mantarları, sanılanın aksine toplumda oldukça yaygın görülen çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır ve yaşam kalitesini ciddi oranda olumsuz etkilerler. El veya ayak tırnaklarında oluşabilen bu mantar enfeksiyonlarının bakımı oldukça uzun sürebilir ve çok güçlü ilaçların kullanılmasını gerektirebilir. Tedavide kullanılan ilaçların pek çok formu bulunmaktadır. Bunların bazıları tırnaklara sürülürken bazılarının hap olarak içilmesi gerekmektedir. Tırnak mantarının değişik belirtileri vardır. Ancak kişiden kişiye değişmekle birlikte ortak görülen bir takım tırnak mantarı belirtileri de mevcuttur. Bunlar tırnakta:
– Kalınlaşma
– Gevreme ve kırılganlık
– Şekil bozuklukları
– Tırnakta matlaşma ve canlılığın parlaklığın kaybı
– Tırnak altındaki ölü hücrelerden kaynaklı koyu renk
– Enfekte olmuş tırnaklar zamanla tırnak kökünden ayrılır ve bu durumda iltihabi bir akıntı ve kötü kokuya neden olabilir.

TIRNAK MANTARI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Tırnak mantarının risk faktörleri: Tırnak mantarı yaşlanma ile birlikte yaygın olarak görülmeye başlar. Bu yönüyle yaşlanma tırnak mantarının en önemli risk faktörü yaşlanmadır. Yaşlanmanın yanında değişik bir takım risk etkenleri de tırnak mantarının görülme ihtimalini yükseltmektedir: – Kan dolaşımının zayıflaması – Mantarlara uzun zaman boyunca temas etmek – Tırnaklar yaşın ilerlemesiyle birlikte kalınlaşır ve daha zor uzarlar. Bu da tırnak mantarlarının görülme riskini artıran bir etken olarak göze çarpar. – Erkeklerde tırnak mantarı kadınlara nazaran daha fazla görülür. Ayrıca aile büyüklerinde tırnak mantarı görülmüş ise bu da risk faktörü olarak dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca aşırı terleme, nemli ortamlarda çalışma veya nemli çevrede yaşamak, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarından muzdarip olmak, terlemeyi ve ayakların hava almasını önleyen naylon veya sentetik çoraplar giymek, yüzme havuzları gibi kamuya açık yerlerde yalın ayak gezmek, atlet ayağı hastalığından muzdarip olmak, tırnak kırılması veya çatlaması gibi durumlara maruz kalmak gibi etkenler tırnak mantarına yakalanma riskini artırır.