E-posta Gönderin

info@footopia.com.tr

Ücretsiz Danışma İçin:

0850 303 10 30

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
5 Ekim 20190 Görüntülenme

Ayaklarımız bastığımız birçok zemine, giydiğimiz birçok ayakkabıya adapte olmaya çalışan, hayat boyu vücudumuzu taşıyıp aynı zamanda yürümemizi ve koşmamızı sağlayan iki ağır işçidir adeta. Hareket özgürlüğümüz ayağımıza uygun ayakkabı seçerek sağlayabiliriz. Ayakkabıların genel özelliklerini şöyle sıralanıyor;

– Ayağınızı dış etkenlerden koruyor mu?

– Ayak hareketlerine izin verecek kadar esnek mi?

– Sert ayakkabılar ayaklarda şekil bozukluklarına ve nasırlara neden olabilir.

– Ayak terinin buharlaşmasına izin verecek maddelerden mi yapılmış? Bunu sağlayan en uygun malzeme gerçek deridir. Sentetik maddelerden yapılmış ayakkabılar tercih etmeyin, eğer sentetik ise de hava geçirgen olması tercihiniz olmalı.

– Yeterli uç kısmı genişliğine ve esnekliğe mi? Ayak parmaklarını yandan ve üstten sıkıştırmamalı. Bu tür ayakkabılar parmaklarınızda şekil bozukluklarına neden olabilir.

– Ayak ile zemin arasındaki sürtünmeyi artırararak ve ayak stabilitesini sağlayabiliyor mu? Yerden gelen şokları önleyebiliyor mu?Ayaktaki şekil bozukluklarını düzeltip önleyebiliyor mu?

– Topuk yüksekliğiniz uygun mu?

Bu erişkinlerde yaklaşık 3.5cm kadardır.

Unutmayın: Hiç topuğu olmayan düz ayakkabılar da, çok topuklu ayakkabılar da ayak sağlığı için uygun değildir. Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar sadece ayak ağrılarına değil, bel, diz ağrılarına ve parmaklarda şekil bozukluklarına neden olabilir.

Uygun ayakkabı seçmenize rağmen, ayaklarınızdan şikayetçi misiniz? Sebebi ayak yapınızdan kaynaklanmaktadır!

Aslında uygun ayakkabı seçmenin yolu ayağınızı tanımaktan geçer. Ayak tipinizi, ıslak ayağınızla bastığınız kuru zeminde çıkan ayak izine bakarak anlayabilirsiniz.