E-posta Gönderin

info@footopia.com.tr

Ücretsiz Danışma İçin:

0850 303 10 30

Ayak Sağlığının Önemi
2 Şubat 20220 Görüntülenme

Ayakların sağlıklı olması, aktif bir yaşam için son derece önemlidir. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan ayaklar, 100’den fazla kas, tendon ve bağ ile beraber 33 eklem ve 26 kemikten oluşmaktadır. Ayak bakımının ihmal edilmesi ve uygunsuz ayakkabı seçimi ciddi sağlık problemlerine de davetiye çıkarmaktadır. Ayakların duruş, denge ve destek bakımından vücudun temelini oluşturduğu unutulmamalıdır. Yaşanan ayak problemleri nedeniyle sadece bu bölgede değil; belde, kalçalarda ve diz bölgesinde de ağrılar yaşanabilir. Ayak sorunları duruş bozukluğuna ve dengesizliğe de neden olur.

Ayak Sağlığı Neden Önemlidir?

Ayak bakımı, ayak sağlığı uzmanlarınca yapılmalıdır. Avrupa Sistem ayak bakımında hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi sterilizasyonu sağlanmış podoloji cihazları ile yapılır. Avrupa Sistem bakımlarda tırnak etleri pens kullanılmadan podoloji cihazları ile koparılmadan temizlenir dolayısıyla yapılan bakım sonrası etler daha yumuşak, az olur ve uzun vadede uzar. Pedikür sonrası oluşan sert tırtık tırtık ve fazlalaşmış görünüm Avrupa Sistem bakımla yerini sağlıklı ve estetik ayaklara bırakır. Bakım aralıkları 3 ila 4 haftadır. Herhangi bir ayak sorunu olmayan ayaklarda oluşabilecek sorunların önüne geçmeyi de amaçlayan sağlık ve estetiğe yönelik bir bakımdır. Bu işlemlerin uzman kişilerce yapılması ve uygun sterilizasyonu sağlanmış aletlerin kullanılması, ödem, yara, enfeksiyon gibi riskleri minimum düzeye indirir.

Bakımlar sonrasında ayak sağlığı uzmanları evde yapılacak bakım, egzersizler, ayakkabı seçimleri gibi konularda bilgilendirme yapacaktır. Ayak bakımları ve uzmanların tavsiyelerine uygun yaşam biçimi, kişinin ayak sağlığını koruyacak ve buna bağlı olarak yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca rutin kontroller, olası problemlerin önüne geçmekte en büyük etkendir.